Individuella Junior DM 2012 Skriv ut
: blankblankblankblankblank
2012-08-10 23:23

Individuella Junior DM 2012

Den 29 - 30 april hölls Junior DM för klass B och C.
Med få deltagare kombinerades de två klasserna till en gemensam turnering.
Polina Legkiy spelade strålande och tog andra platsen. Likaså hölls sig Daniel Roos bra framme och knep fjärdeplatsen.

Kompletta resultatlistan klass B och C:

   1 Axel Berglind         (B)  Rock-99  1734    6  17.5 + 28.0 111111
   2 Polina Legkiy              4Spr-00  1320    4  20.0 + 68.0 101110
   3 Felix Tuomainen       (B)  Rock-98  1728    4  17.5 - 28.0 111001
   4 Daniel Roos                4Spr-00  1304    4  16.5 + 25.0 ½101½1
   5 Anton Hultén               Rock-99  1309    4  15.0 +  9.0 101011
   6 Anton Iacabeus              SSS-00  1240    3½ 18.5 + 25.0 ½01110
   7 Gustav Halvarsson     (B)  Rock-98  1432    3  20.5 - 13.0 011100
   8 Linn Andreasson            Rock-99  1292    3  19.5 -  3.0 110001
   9 Mikael Söderlund      (B)  Kris-97  1275    3  16.5 +  8.0 ½011½0
  10 Daniel Lozakatovij         4Spr-01  1450    3  15.5 - 34.0 100011
  11 Teo Brolin                 Soln-99  1070    2½ 14.0 +  6.0 0100½1
  12 Ludvig Monemi              Rock-99  1120    2½ 12.0 +  6.0 W001½1
  13 Emil Berglind              Rock-00  1090    2  18.0 + 16.0 011000
  14 Edvin Monemi               Rock-99  1134    2  12.0 - 11.0 W00110
  15 Ludvig Jacobsson            SSS-99  1425    1½ 11.0 ±  0.0 ½10000
  16 Sofia Andrew               4Spr-00  1280    1  13.5 - 80.0 001000
  17 Hampus Nyberg              Kris-00  1070    1   5.0 - 22.0 010000

I D klassen visade Milton Pantzar storspel och gick obesegrad genom turneringen. Enda lilla tappet kom mot duktige Edvin Hoac.
Obesegrad och en remi mot Edvin som också avslutade obesegrad ledde till totalvinst då Milton hade bättre kvalitetspoäng.

Kompletta resultatlistan klasse D:

   1 Milton Panzar              Täby-01  1555    6½ 30.5 + 23.0 1111½11
   2 Edvin Hoac                 Säll-01  1396    6½ 27.5 + 46.0 1111½11
   3 Anders Spångberg           Rock-01  1231    5½ 28.5 + 49.0 101111½
   4 Martin Hede                Rock-01  1362    5  28.5 +  2.0 1101110
   5 Oscar Tansbo               Rock-01  1215    5  28.0 + 24.0 1101011
     Baldur Teodor Petersson    Täby-01  1556    5  28.0 - 27.0 1110101
   7 Carl-Oscar Pilström        Mäla-02  1028    5  24.5 + 63.0 1001111
   8 William Ward               Troj-01  1113    5  23.5 + 51.0 W1½½111
   9 Lina Cao Zhang             Rock-01  1208    4½ 29.5 + 25.0 111010½
  10 William Naess              Troj-02  1107    4½ 22.5 -  5.0 100½111
  11 Matvej Tabor               Säll-02  1250    4  27.0 - 24.0 1101001
  12 Arne Mikaelsson            Boll-01   945    4  25.5 + 71.0 1011010
  13 Agaton Kopperberg          Rock-02  1000    4  25.0 + 49.0 1111000
  14 Edward Wesshagen           Wasa-02  1000    4  24.5 + 55.0 0111100
  15 Allan Osman                Säll-02  1300    4  24.5 - 36.0 W111010
  16 Emma Ohlsson               Rock-02  1120    4  24.5 + 19.0 0110110
  17 Jonas Al-Khalili           Troj-02  1101    4  22.0 +  1.0 0½1½011
  18 Jonas Hallstan             Kris-01   864    4  21.0 + 47.0 0101011
     Tim Bergström Smolle       Troj-01  1107    4  21.0 -  9.0 0101101
  20 Erik Edblom                Rock-02  1040    3½ 24.5 + 16.0 110010½
     Alexander Bogghed           Ess-01  1040    3½ 24.5 + 12.0 101010½
  22 Noah Ritter                 Boll-01  894    3½ 22.5 + 23.0 001½011
     Leo Levenius                Boll-01  818    3½ 22.5 + 58.0 1½10010
  24 Fredrik Berg                4Spr-01  900    3½ 22.0 + 35.0 1½10100
  25 Wimmo Swedberg             Kris-01   927    3½ 19.0 + 35.0 100011½
  26 Alice Svensson              Kris-02  837    3½ 17.0 + 28.0 001½011
  27 Harald Gjötterberg         Rock-01  1080    3  26.0 -  2.0 01½½100
  28 Hampus Westergren           Rock-02  900    3  25.0 + 17.0 0½0110½
  29 Carl Johansson             Soll-01  1030    3  22.5 -  7.0 1001001
  30 Albert Koch                Häss-02  1100    3  21.0 - 36.0 0110010
  31 Pelle Sunnerstedt           Kris-01  869    3  20.5 + 14.0 0001110
  32 Henrik Smedby              Rock-01  1000    3  18.5 - 56.0 0001011
     Castor Mann                 Rock-01  940    3  18.5 - 11.0 0010101
  34 Hjalmar Sandblom            Rock-01  940    2½ 18.0 - 23.0 000011½
  35 Annelie Hultén              Rock-01  990    2  23.5 - 55.0 1100000
  36 Otto Stavervik             4Spr-02  1100    2  21.0 - 80.0 0011000
  37 Anton Styffe Nordström      Boll-02  828    2  20.5 -  7.0 0100100
  38 Alfredo Berocal            Rock-01  1000    2  20.0 - 66.0 1010000
  39 Suada Jusuframic            Rock-02  830    2  17.5 - 33.0 0100001
  40 Louise Hammargren           Troj-01  800    2  16.5 - 25.0 0000110
  41 Isac Olofsson               Rock-02  900    2  13.0 - 45.0 0001001
  42 Henrik Sjöberg              Boll-01  953    1½ 23.5 - 45.0 100000½
  43 Alexander Jäger             Boll-01  820    1  18.0 - 47.0 0010000
  44 Tindra Norling              Kris-01  659    0  14.5 - 44.0 0000000

I Klass E fick vi ingen riktigt topplacering men David Messing och Soohan Jang placerade sig ändå högt på resultatlistan.

Kompletta resultatlistan klass E:

   1 Melwin Nirelius             Löpa-03  800    6½ 28.0 +124.0 1111½11
   2 August Nystrand             Rock-03  960    5  28.0 + 14.0 1101011
   3 Leo Fasth                   Pass-03  900    5  27.0 + 38.0 1110110
   4 Matija Svetic              Säll-04  1150    5  27.0 - 26.0 1101101
   5 David Messing               4Spr-04  800    5  23.0 + 62.0 1010111
   6 Soohan Jang                4Spr-03  1000    5  22.5 - 10.0 1101½½1
   7 Alvin Martinsson            Löpa-03  800    4½ 30.5 + 61.0 1111½00
   8 Alexander Bukin             Kris-03  806    4½ 28.5 + 38.0 0111½10
   9 Elliot Wollheim             4Spr-04  800    4½ 17.0 + 22.0 00111½1
  10 Henry Klefbom               Kris-03  724    4  25.0 + 48.0 00111½½
  11 Felix Tran                 Säll-04  1000    4  24.5 - 25.0 1001110
  12 Nils Hallstan               Kris-03  801    4  24.0 + 50.0 0111½½0
  13 Anton Arnborg               4Spr-04  800    4  23.0 + 24.0 ½110½01
  14 Amadeus Dåderman            Troj-03  800    4  22.5 + 52.0 1001011
  15 Tarik Jusuframic            Rock-04  880    4  19.0 - 16.0 011½01½
  16 William Wesshagen           Wasa-03  900    4  17.0 -  9.0 0001111
  17 Triino Paltzer             Soll-03  1000    3½ 19.5 - 49.0 10½0011
  18 Kalle Westerberg            Rock-03  850    3  25.5 - 11.0 1010001
  19 Carl Magnus Lahne           Kris-03  820    3  24.5 - 11.0 1110000
  20 Alice Plavane               Stor-03  800    3  24.5 + 19.0 1100100
  21 Chantelle Shabo             Rock-04  940    3  24.5 - 15.0 10½½100
  22 Majken Dahlqvist            Rock-03  880    3  23.5 - 39.0 0100110
  23 Hanna Nordström             Stor-03  800    3  23.0 +  5.0 1000101
  24 Max Karlsson                Rock-03  960    3  19.5 - 43.0 0110001
  25 Gabriel Erneving            Rock-04  850    2½ 21.0 - 38.0 01010½0
  26 Linus Sjöberg               Rock-03  860    2½ 20.0 - 41.0 00110½0
  27 Sebastian Hoac              Säll-05  800    2  19.0 - 66.0 0000110
  28 Nisse Sunnerstedt           Kris-03  669    2  18.5 + 13.0 0100001
  29 Marlowe Fulton              Kris-03  646    2  18.0 -  7.0 0010001
  30 Amelie Cam                 Säll-03  1000    2  17.0 - 95.0 0001100
  31 Max Boije                   Rock-04  820    1½ 21.5 - 69.0 ½000010

alt